Wonderware Intouch Machine Edition Scada Çözümleri

MAYIS 16, 2019

Endüstriyel otomasyon yazılımları konusunda 1987 yılından bu yana inovatif çözümler geliştirerek otomasyon sektörüne yön veren Wonderware, HMI & SCADA çözümleri konusunda işletmelere ihtiyaçlarına yönelik farklı çözümler sunmaktadır. Wonderware kurulduğu tarihten itibaren Microsoft ile partner olarak çözümler geliştirmekte olduğu gibi Windows tabanlı ilk SCADA sistemini geliştirerek kullanıcılarına sunan firma olma özelliğine sahiptir.

Birbirinden bağımsız endüstriyel otomasyon sistemleri ile entegre çalışabilme, geliştirme ve kullanım kolaylığı, üretici teknik destek programları gibi özellikleri sayesinde gerçek zamanlı operasyon yönetim yazılımında pazar lideri konumunda olup kurulduğu dönemden itibaren global olarak kullanıcıların ilk tercihi olmuştur. Wonderware çözümleri globalde 120,000 işletmede yaklaşık 800,000 farklı lisans olarak kullanılmakta, 130 ülkede faaliyet göstermekte ve globalde 3,000 üzerinde kayıtlı yetkin ve yetkili Sistem Entegratörü bulunmaktadır.

Ürün ailesini sürekli olarak genişleten Wonderware standalone uygulamalar için Intouch Machine Edition (ITME) ürününü pazara sunmuştur. Intouch Machine Edition ürünü ile özellikle makine üreticileri (OEM) ve paket sistem üreticileri gibi müşterilerin bulunduğu pazardaki payını daha da arttırmak isteyen Wonderware kullanıcılarına Intouch ürününden sonra bir alternatif daha sunmaktadır.

Intouch Machine Edition (ITME) düşük konfigurasyon donanım, gömülü (embedded) sistemler ile çalışıyor olması kullanıcı tarafında sistem donanım maliyetini minimize etmektedir. Sistem akıllı telefon veya tabletler üzerinden erişimi desteklemektedir. ITME ürünün özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

 • Wonderware System Platform kullanıcıları için ITMEViewApp Object Integration özelliği sayesinde dağınık yapıdaki ITME üzerinde çalıştırılan uygulamalar SystemPlatform tarafından merkezi olarak yönetilebilmektedir.
 • Multi Touch arayüz sayesinde kullanıcılar dokunmatik cihazlar üzerinden sistemlerini kontrol edebilmektedir.(zoom, panning, scrolling,…)
 • Alarm Sistemi sayesinde belirlenen alarm durumları e-posta ile gönderilebilmektedir.
 • Sakla ve gönder (Store-and-forward) özelliği sayesinde arşivleme aracı Historian modulu ile bağlantı koptuğunda veriyi kendi üzerinde tutarak bağlantı sağlanmasına istinaden verileri iletme özelliğine sahiptir.
 • Gömülü (Embedded) Web Server özelliği sayesinde kullanıcıların sisteme herzaman ve heryerden erişim imkanı sağlamaktadır. Thin Client; Internet Explorer , ITME  Secure Viewer veya Studio Mobile Access/ SMA (HTML5 Web Browser agnostic) üzerinden uzaktan izleme özelliğine sahiptir.
 • Özellikle gıda ve ilaç prosesleri için sistem kullanıcılarının yaptığı işlemleri arşivleme ve izlemeye yönelik olarak 21 CFR part 11 uyumlu ve e-imza (e-signatures) özelliğine sahiptir.
 • Gerçek zamanlı veya historize alarm bilgileri binary format olarak herhangi bir veritabanında saklanabilmektedir. Herhangi SQL(MS SQL, MySQL, Wonderware Historian), Microsoft Access , Excel, ERP/MES ile doğrudan haberleşme özelliğine sahiptir.
 • Uygulama geliştirmeciler için VBScript türlerini desteklemektedir.
 • Uygulama geliştiricileri için sistem çalışır vaziyetteyken tag oluşturma, silme, değiştirme imkanı sunmaktadır.
 • Uygulama geliştiricileri için Active Directory özelliğine sahiptir. (LDAP protocol)
 • Uygulama geliştiricileri için TCP/ IP, ActiveX, OPC (client and server), OPC UA (Client), ADO/ODBC, COM/DCOM, OLE, XML, SOAP, and HTML desteklemektedir.
 • ITME Full Runtime Edition için Windows Desktop/Server işletim sistemi (Windows 7, 8, 10 ,Windows Server 2008, 2012), Microsoft® Windows Embedded Standard and Windows Embedded Compact, IoTView (Linux & VxWorks) desteklenmektedir.
 • Çoklu dil desteği; İngilizce, Portekizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Çince, İspanyolca