Operator Logbook

Oper Logbook Dijital Vardiya Defteri

İşletmelerde vardiya veya vardiye değişimleri sırasında yaşanan eksik bilgi aktarımı, iletişim aksaklıkları, vardiya bilgilerinin kayıt altına alınmaması işletmede kritik problemler oluşmasına yol açmakta ve üretim performansla birlikte çalışan-tesis-proses ile ilgili kayıplara sebebiyet vermektedir. İşletmelerin üretimlerini kesintisiz bir şekilde yürütmesi, tesisin güvenliği ve operasyon verimliliği için operatör kayıtları büyük bir  öneme sahiptir.

BAUTEK tarafından sunulan Oper Logbook Dijital Vardiya Defteri  ürünü sayesinde çalışanlar vardiya sırasında yaşanan olayları, proses alarm ve ekipman durumlarını, manuel girilen duruşları ve eklemek istedikleri notları detaylı bir şekilde dijital olarak kayıt altına alabilmekte ve raporlayabilmektedir. Böylece manuel kağıtlı yürütülen işlerde yaşanan bilgilendirme, raporlama ve verilerin saklama problemleri ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca dijital olarak talimat yüklenerek işletmenin gerekli aksiyonları belirleme ve gerekli iyileştirme çalışmaları için düzeltici aksiyonlar alınmasında fayda sağlamaktadır.  

Oper Logbook Dijital Vardiya Defteri kullanan tesislere sağladığı faydalar;

  • Vardiya verilerinin dijital olarak saklanması ve raporlanması
  • Yaşanan problem sıklıklarının analizi ve aksiyon belirleme
  • Ekipman arıza ve operasyonlarında izlenebilirlik ve aksamalarda azalma
  • Vardiya verilerine dayalı analiz ve daha yüksek ekipman güvenliği
  • İş güvenliği aksiyonlarını destekleme
  • İşletme proses ve operasyon verimlilik artışı
  • Operatör operasyon kolaylığı

Oper Logbook Dijital Vardiya Defteri kullanan tesislere sağladığı özellikler;

1.Duruş Takip ve Listeleme: Proses sırasında meydana gelen makina duruş ve arızaları, işletmeler için ciddi maliyetler ve problemler yaratmaktadır.. Oper Logbook sayesinde, proses sırasında meydana gelen makina arızalarını ve duruşlarını ünite-ekipman-sebep-vb alt kırılımlı olarak kayıt altına alabilir, bu duruşların kaynaklandığı problemler için açıklama ve not ekleyebilir, hangi saatler arasında olduğunu ve ne kadar sürdüğünü kaydedebilir ve raporlayabilirsiniz. 

2. Interaktif İletişim Aracı: Çalışanların vardiya içi veya farklı vardiyalarda birbirleriyle iletişim ve bilgi aktarımınız dijital ortamda kurmalarını sağlar. Vardiyadaki çalışanlar, sonraki vardiyadalarda görev alan ekibe proses-ekipman-alarm durumları  hakkında önemli bilgileri aktarabilir.

3. Denetim ve İzleme: İşletmelerde vardiyaların izlenmesi ve takip edilmesi gerektiğinde dijital olarak süreci kolaylaştırmaktadır. Çalışanın operasyon esnasında hangi saatlerde görev yaptığı, yapılan işlerin detayları ve varsa kayıtlarına erişim sağlar.

4.Otomasyon Sistemi Entegrasyonu : Vardiya defterine kayıt altına alınmak istenen ve Otomasyon sisteminde (PLC, Scada, RTU…). Veriler kolaylıkla sisteme OT modülü ile entegre edilebilir ve veriler üzerinde teyidler gerçekleştirilebilir.

5. Personel Takibi :. Vardiya planlaması ve yürütülebilmesi için personel takibi yapmak gerekmektedir. Personellerin hangi zamanlarda izinli olduğu, hangi zamanlarda vardiya için uygun olduğu, ay içerisinde ne kadar çalıştığı gibi bilgilerin kayıt altına alınması vardiya çizelgeleme ve üretim verimliliği hesaplaması için gereklidir. Bautek Bilgi Teknolojileri tarafından sunulan Oper Logbook sayesinde, personellerin çalıştığı vardiyaları, vardiyalar sırasında ekledikleri notları ve aksaklıkları, aylık çalışma sürelerini ve izinlerini kolayca kayıt altına alabilir ve izleyebilirsiniz.

6. Detaylı Vardiya Takibi :. Oper Logbook sayesinde vardiyalar hakkında detaylı bilgiler girebilir, notlar ekleyebilir ve alarmları izleyebilirsiniz. Önceki vardiyalarda oluşan alarmları, sorunları ve notları takip edebilir ve bu sayede geçmişteki deneyimlerinizden öğrenerek gelecekteki operasyonları daha etkin bir şekilde planlayabilirsiniz.

7. Operasyonel Standart : Özellikle geniş üretim sahasına sahip tesislerde bilgi yönetimi oldukça zorlu bir süreçtir. Tesisin birbirinden ayrı birçok yerinde operatörler çalışabilir ve operatörlerin giriş yaptığı verileri merkezileştirmek gerekebilmektedir. Oper Logbook sayesinde artık tesisinizdeki verileri kolayca toplayıp bir araya getirebilir, bu veriler sayesinde geliştireceğiniz çözümleri standart hale getirerek tesis genelinde standardizasyon sağlayabilirsiniz.

8. Operasyonel Destek : Vardiya içerisinde kullanmak veya erişilmek istenen verilere Oper Logbook portalı sayesindekolaylıkla erişebilir ve prosedürel süreçlerinizi zaman kaybı olmadan yürütebilirsiniz.