Enerji İzleme Ve Yönetim Sistemleri

Enerji izleme sistemleri, günümüzde kullanımı artan sistemler arasında yer almaktadır. Enerji tasarrufu ile maksimum verimliliğe erişmek isteyen şirketler, BAUTEK enerji izleme çözümleri enerjiyi hem uzaktan hem de yerinde izlemektedir. Çünkü bu sistemler, enerji israfının önüne geçmek ve yanlış enerji kullanımını önlemek için kullanılmaktadır. Enerjide yaşanacak herhangi bir dalgalanmanın vereceği zararları de ortadan kaldırmaktadır.

Hangi saatlerde ne kadar sıcak su, doğalgaz ya da yakıt kullanılmakta, gerilim düşmeleri ne zaman yaşanmakta gibi parametreler enerji izleme sistemleri ile elde edilmekte ve arzın yanı sıra alınacak önlemler buna göre belirlenmektedir. Ayrıca bu veriler kullanıcıların uyarılması gereken limit aşımı vb. durumları da ortaya koymaktadır.

Enerji izleme sistemi herhangi bir tesiste elektrik, sıcak su, doğalgaz, yakıt, su, buhar, basınçlı hava gibi tüm tüketimlerinin yanı sıra bu tüketimlerin değişimine neden olabilecek sıcaklık, nem ve üretim adedi gibi tüm parametrelerin istenilen zaman ve yerden izlenip kayıt altına alınmasını sağlamaktadır. Bu sistemlerin ortaya koyduğu veriler aynı zamanda raporlanabilmektedir.

Özellikle büyük tesislerde kullanılan bu sistemler ile gerçek zamanlı enerji tüketimi, tüketim miktarının bölümlere göre ayrılması ve faturalandırılması, ortam sıcaklık takibinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi, nem değerlerinin, buhar ve basınç seviyelerinin takibi, enerji miktarının dönemsel tüketim rakamları gibi veriler sağlanmaktadır. Raporlar enerji tasarrufu yapılabilmesi için gerekli doneleri de vermektedir. Enerjiyi izlerken güç üniteleri, şebeke analizörleri, reaktif güç kontrol röleleri, enerji ölçerler ve konvertörler kullanılan Sistemden gelen bilgileri anlık olarak incelemek ve kaydedebilmek için de enerji izleme yazılımı devreye alınıyor.

Enerji izleme yazılımı ile enerji sistemi canlı olarak izlenebilir, ekipmanların anlık durumu takip edilebilir. Kaydedilen veriler ile grafikler ve tablolar oluşturulabilir. Bu grafik ve tablolar günlük, haftalık, aylık olarak yapıldığında geçmişe dönük veriler ortaya açıkmış olur.

Enerji izleme sistemleri, alarm ve raporlama özellikleri ile kullanıcılarına önemli tasarrufu sağlamaktadır. Bu tasarruf sayesinde sistem kendini kısa süre içinde amorti etmekte ve sonrasında tasarruf oranları işletmelerin kâr hanesine yazılmaya başlamaktadır.

BAUTEK Enerji izleme çözümleri ile sahadan gelen verileri gerçek zamanlı olarak izleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. BAUTEK enerji izleme uygulamaları operasyonunuzu uçtan uca takip eden sistemler üzerinden haber vermektedir. Bu sayede etkili kararlar alıp hızlı bir şekilde müdehale edebilirsiniz. Kullanıcıların istekleri doğrultusunda oluşturulan senaryolara göre de çalışabilen Enerji İzleme uygulamaları sayesinde donanımlarınızın kontrollerini gerçekleştirebilirsiniz. BAUTEK DCR Paketi ile bu verileri saklayabilme, analiz etme ve kullanma imkanı sunulmaktadır. BAUTEK'nin DCR çözümü ile büyük miktarda veriyi depolamak ve veri güvenliğini sağlamak mümkündür. Wonderware DCR veritabanlarının tercih edilmesinin en büyük sebepleri aynı miktarda veriyi alternatiflerine göre 50 kat daha az yer kaplayacak şekilde depolaması ve depolama işlemlerini zaman serisi şeklinde yaptığından dolayı geçmişe dönük bir sorguya bile saniyeler içinde cevap vermesi olarak sayılabilir.

Bautek-DCR-Paketi

Bautek-enerji İzleme-brosur