Historian Server

Historian Server bir direk PLC ya da saha cihazlarından veri toplama fonksiyonalitesi (Device Integration) barındıran, topladığı veriyi zaman serileri şeklinde saklayabilen veri tabanı uygulamasıdır. Veri toplama esnasında toplanan verinin kesikli, gecikmiş ya da ani değişim göstermesi gibi olumsuzlukları elimine edecek şekilde depolama motoruna sahiptir. Proses verisinin tamamını depolayabilecek şekilde 2.000.000 noktaya kadar ölçeklenebilmektedir. Sadece proses parametrelerinin değer verisini değil aynı zamanda olay ve alarm verisinin de toplanarak arşivlenebilmesini sağlamaktadır. Veri sorgu performansı ve sıkıştırma hızı çok yüksektir. Kullanımı ve devreye alması çok basittir. Katmanlı yapıda kurgulanarak coğrafi olarak birbirinden uzak lokasyonlardaki verinin merkezi bir yerde toplanmasını sağlamaktadır.

 • İş Değeri

Eksiksiz ve doğru bir operasyonel geçmiş, daha hızlı sorun giderme ve yüksek değerli süreç iyileştirme fırsatlarının daha kolay keşfedilmesi için bir temel sağlar.

Esnek, ölçeklenebilir uygulama seçenekleri BT maliyetlerini düşürür ve sistem yatırım getirisini hızlandırır. Yüksek kullanılabilirlik ve olağanüstü durum kurtarma seçenekleri, iş sürekliliğinin sağlanmasına yardımcı olur.

Kapsamlı raporlama ve veri analizi seçenekleri, daha fazla ekip üyesinin süreç geçmişinizden değer kazanmasını sağlar ve verilere erişim, iş birliğini geliştirir.

 • Ölçeklenebilir ve esnektir.

Historian, her zamankinden daha fazla ölçeklenebilirlik ve daha fazla dağıtım seçeneği sunar. Historian, 2 milyon etikete kadar tüm hayati süreç, alarm ve olay verilerinizi toplayabilir ve saklayabilir. Historian, tek bir süreci veya tüm tesisi izlemek için konuşlandırılabilir. En zorlu veri raporlama ve analiz gereksinimlerini basitleştirmek için verileri yerel olarak depolayabilen ve verileri kurumsal düzeyde birleştirebilen katmanlı bir Historian olarak genişleyebilir.

Veri bütünlüğü Upstream Petrol ve Gaz veya Su ve Atık Su gibi birçok endüstride, uzak tesisler düşük bant genişliğine sahip veri iletişim sistemleri aracılığıyla bağlanmaktadır. Ağ verimliliği en önemli husustur. Historian, ağ verimliliğini %92'ye kadar arttırmaktadır, böylece tüm yüksek çözünürlüklü verileriniz her seferinde doğru bir şekilde tutulmaktadır. Veriler ayrıca kesintili, geç gelebilir ve bir historianın yetişme yeteneğini zorlayabilmektedir. Historian veri depolama motoru, sistem yüklemesini olumsuz etkilemeden geç verilerin veri patlamalarını işleyebilir. Historian, doğru veri sırasını otomatik olarak koruyarak, uyumsuz sistem saatlerine sahip sistemlerden gelen verileri bile işleyebilir.

Historian, sektörü ne olursa olsun, günümüzün en büyük şirketlerinin ihtiyaç duyduğu yüksek düzeyde veri bütünlüğü sağlamaktadır. İş devamlılığı ve iş sürekliliği, önde gelen endüstriyel şirketler arasında büyüyen bir endişedir. Bilgisayar sisteminiz arızalandığında veya insan odaklı bir hata ile karşı karşıya kaldığınızda, Historian ile iş sürekliliği endişelerinizi gideren dağıtılmış konfigürasyonlar oluşturmak kolaydır. Yedekli sunucular, Historian tarafından güvenilir bir şekilde toplanan ve saklanan verilere güvenilir veri erişimi sağlamaktadır. Çeşitli katmanlar sahip olan Historian, çeşitli sitelerden gelen verileri birleştirerek kritik bilgilerin yedeklenmesi için bir veri deposu görevi görebilir. Ayrıca, daha önce erişilemeyen ayrıntılı operasyonel verilere erişim sağlayan kontrol ağları (OT) ve iş ağları (BT) arasında köprü oluşturmak için de kullanılabilirler. Veri erişimi ve görselleştirme, Historian Server yaklaşımımız tarafından da sağlanmaktadır. Birincil Historian tekrar çevrimiçi olduğunda, bağlı tüm Historian Client örnekleri otomatik olarak birincil sunucuya geri dönmektedir. Yüksek performans özellikleri Tesis verilerini inanılmaz hız ve olağanüstü verimlilikle depolayabilir.

Zaman serisi bilgileri ile geleneksel işlem verileri arasındaki farklar nedeniyle, geleneksel ilişkisel veritabanı teknolojisi genellikle fabrika zemini ortamına uygun değildir. Historian, alarm ve olay verileriyle birlikte değerlerin sürekliliğini yönetmek için tasarlanmıştır ve operasyonel kayıtlarınız için tek bir veri havuzu sağlamaktadır. Depolama motorumuz, aynı birim verilerinin ilişkisel bir veri tabanında depolanmasını gerektirecek disk alanının yalnızca %2'sini kullanır. Bu, Historian'ın çok sayıda veri etiketi üzerinde çok yüksek çözünürlüklü verileri yakalayabilmesi, anlamanız ve en zor süreç ve ekipman sorunlarını çözmeniz için ihtiyaç duyduğunuz verilere sahip olmanızı sağlayarak anlamına gelmektedir.

Historian Server özellikleri;

 1. BAUTEK Historian Server Veri Toplama Çözümleri Direk PLC ya da saha cihazlarından veri toplama fonksiyonunu barındırmakta olan ve topladığı veriyi zaman serileri şeklinde saklayabilen endüstriyel bir veri tabanı uygulamasıdır.
 2. BAUTEK Historian Server Veri Toplama Çözümleri işletmede üretim, bakım, kalite vb departmanların kolaylıkla rapor ve dashboard oluşturmalarını sağlayan arayüzlere sahiptir.
 3. BAUTEK Historian Server Veri Toplama Çözümleri enerji ve üretim verilerini ilişkilendirerek analiz etmeye olanak sağlar.
 4. BAUTEK Historian Server Veri Toplama Çözümleri dönen ekipmanların çalışma sürelerini takip etmeyi sağlar.
 5. Veri toplama esnasında toplanan verinin kesikli, gecikmiş ya da ani değişim göstermesi gibi olumsuzlukları elimine edecek şekilde depolama-optimize etme motoruna sahiptir.
 6. Sadece proses parametrelerinin değer verisini değil aynı zamanda olay ve alarm verilerinin de toplanarak arşivlenebilir.
 7. Yüksek veri sorgu performansı ve sıkıştırma hızına sahiptir.
 8. Katmanlı yapıda kurgulanarak coğrafi olarak birbirinden uzak lokasyonlardaki verinin merkezi bir yerde toplanması özelliklerini sunmaktadır.​

Historian Client özellikleri;

 1. Historian Client, çalışanları gerçek zamanlı operasyonel verilerle güçlendirerek operatörlerin, mühendislerin ve operasyon yöneticilerinin sorunları hızla gidermelerine, maliyet tasarrufu fırsatlarını belirlemelerine ve üretim verimliliğini artırmalarına olanak tanımaktadı
 2. Historian sunucusuna bağlanarak anlık olarak toplanan veya hali hazırda arşivlenen verilerin (proses, duruş, yavaşlama..) analizinin yapılması,
 3. Trend Client (Verileri zamana bağlı olarak analize etmek üzere çizim yaptırılabilmektedir)
 4. Query Client (Veri tabanı sorgularını kod yazmadan hızlı şekilde konfigüre ederek oluşturulmasını sağlamaktadır)
 5. Excel – Workbook (Sorgu sonuçlarının direk excele çekilerek MS Excelin tüm analiz ve raporlama özellikleri kullanılabilmektedir)
 6. Word – Report (scheduled reports, text & graphics)

Detaylı bilgi için 02163910101 veya [email protected] üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.