Otomasyon Güvenlik Yönetimi

Endüstriyel otomasyonda maksimum güvenilirlik, minimum duruş süresi, yüksek kalite ve güvenlik standartları için çözümler sunuyoruz. Otomasyon sisteminizde kullandığınız PLC, SCADA, Robot, CNC, Excell,Word,... EPlan Çizim Dökümanları, ...gibi tüm sistemlerinizin revizyon ve versiyon yönetimini merkezi gerçekleştirerek operasyonlarınızın konfigurasyon bilgilerini merkezileştiriyoruz.Ayrıca OT sistemlerinizde Siber Güvenlik testleri gerçekleştirerek anormal durumları problem meydana gelmeden size bilgi veriyoruz.Üretimden bağımsız sürüm kontrolü ve değişiklik yönetimi yazılımında Endüstri 4.0’ın artan karmaşıklığına yönelik yanıtlar sunuyoruz.

BAUTEK Operasyonel Mükemmellik Çözümlerinden Octoplant ile üretim tesisleri ve endüstriyel otomasyon için tam kontrol.

BAUTEK çözümlerinden Octoplant, üretim tesislerinde veri tutarlılığı ve üst seviye koruma sağlar. Modüler yazılım platformu, endüstriyel tesisinize özel zorluklara uyarlanmış PLC, SCADA; CNC, Robot uygulamaları yedeklemelerin yanı sıra kapsamlı varlık ve cihaz yönetimi sunar. Sorunsuz uyumluluk yönetimi ve güvenilir tehdit koruması sayesinde OT ve IT'nin en uygun kombinasyonu ile tesisiniz için kapsamlı korumayı garanti eder.

Tesisinizdeki tüm OT cihazları ve sürücüleri takip edin

BAUTEK çözümlerinden Octoplant, üreticiler arasında tüm yaygın üretim ve IIoT cihazlarını entegre ederek konfigürasyon verilerini merkezi bir veri yönetimi platformunda standart bir şekilde yönetir. Bu çözüm, karmaşık bilgilerin şeffaf yönetimini sağlar ve her değişikliği kimin, neden ve ne zaman yaptığının net bir dökümünü oluşturur. Diğer çözümler yalnızca belirli makineleri veya tesisin yalnızca belirli bölümlerini kapsarken, Octoplant 360 derecelik bir görünüm sunar ve çok çeşitli veri yolu sistemlerini, standartları ve üreticileri destekler. Sensörler ve saha cihazlarından SCADA ve PLC'lere, HMI cihazlarından robotiğe kadar her şeyi kapsayan bu merkezi yaklaşımın amacı tesis yöneticisi veya mühendisinden bakım, OT ve IT güvenlik yöneticilerine kadar tesisteki herkes için kapsamlı bir görünüm sağlamaktır.

Siber güvenliği sistematik olarak uygulayın ve hasarı proaktif olarak önleyin

Eksiksiz güvenlik mimarisinin zorunlu parçalarından biri olan Octoplant; proaktif olarak güvenlik açığı, değişiklik ve risk algılama yoluyla üretim süreçlerini saldırılara karşı koruyarak hasar ve üretim kesintilerini önler. Günümüzde hiçbir şirket, endüstriyel tesislerde operasyonel teknolojiyi (OT) giderek daha fazla etkileyen siber saldırıların hedefi olma olasılığını göz ardı edemez. Arıza süresini, hataları ve güvenlik tehlikelerini azaltmak için proaktif koruma önlemleri gereklidir. Tüm tesisin risk analizleri kapsamında, cihaz envanterine dayalı olarak zayıf noktalar belirlenebilir ve ortadan kaldırılabilir.

Desteklenen Sistemler;

 • PLC/HMI; Siemens, Schneider, Omron, Rockwell, Mitsubishi, GE Proficy, Wonderware, Citect, Clear Scada Copa-Data, Pro-Face, B&R, Beckhoff, Bosch Rexroth, Eaton, Emerson,Phoenix Contact, Pilz, WagoDesteklenen Markalar Robot; ABB, Kuka, Kawasaki, Yaskawa Mitsubishi, Stäubli, Atlas Copco, Comau, Denso, Durr, Fanuc, Bosch Nutrunners,

 • Drive; Rockwell PowerFlex, Sew Eurodrive, Siemens Simotion, Siemens Sinamics, Siemens SimoDrive

 • CNC; Bosch Rexroth Indraworks, Bosch Rexroth MTA CNC, Bosch Rexroth MTX CNC, Bosch Rexroth WinMTC CNC, FANUC CNC, Mitsubishi C64 CNC, Mitsubishi C70 CNC, Siemens SINUMERIK 840D
 • Switch-Router; Advantech EKI Switch, Hirschmann, PHOENIX CONTACT FL Switches, Rockwell-Allen-Bradley Stratix, Siemens SCALANCE switches

 • Dökümanlar; Adobe PDF, Microsoft Excel, Microsoft Word, AutoCAD.....daha fazla detay için iletişime geçiniz..

İş yükünüzü hafifletiyoruz. Tüm otomasyon cihazları için veri güvenliği sözü veriyoruz

Otomatikleştirilmiş ortamlarınızda veri yönetimine kristal kadar netlik kazandırın. Versiondog, endüstriyel şirketlere tek tip merkezi veri depolama, tam otomatik veri yedekleme, ayrıntılı değişiklik tespiti ve net belgelerle sürüm yönetimi sağlar ve aynı zamanda çeşitli üreticilerin otomasyon sistemlerine (Siemens, ABB, Kuka, Rockwell, Mitsubishi vb.) uyarlanabilir.

Maliyetleri azaltın, verimliliği artırın

Kaliteyi arttırın

Operasyonlarınızda kullanmakta olduğunuz ekipmanlarınızın kesintilerini azaltarak genel ekipman verimliliklerini arttırır ve güçlü yatırım getirisi sağlar.

Programlanabilir varlıklarınızın değişikliklerini görüntüleyerek kaliteyi arttırabilir ve işletmenizin dijital dönüşümünü hızlandırabilirsiniz.

Uyumluluk ve güvenlik düzeylerini artırın

Manuel çalışmayı azaltın

Çalışan kontrol programlarında yetkisiz değişiklikleri tespit edin, denetim izlerini etkinleştirin ve siber güvenliği iyileştirin.

Üretim varlıklarının değişiklik yönetimi için gereken manuel işi azaltın ve projeleri doğrudan düzenleyin.

Veri Yönetimini Kolaylaştırın Ve Karmaşık Üretim Endüstrisini Ustaca Yönetin

Rutin yedeklemeleri planı ve veri depolama yönetimi IT için her ne kadar rutin bir süreç olsa da söz konusu endüstriyel üretim ve operasyonel teknoloji olduğunda hala yeni sayılabilir. Sektör, şirket büyüklüğü veya görevi ne olursa olsun, bugünlerde karmaşık bir IT kurulumuna dayanmayan endüstriyel üretim ortamı bulmakta zorlanacaksınız. Dahası, otomasyon sistemlerinde üretim kaynaklı veri miktarı sürekli artış göstermekte ve kontrolü zorlaşmaktadır.

İşletmedeki tüm zorluklarla başa çıkmak normal süreçler söz konusu olduğunda bile yeterince karmaşıkken üretimde arıza nedeni ile bir durma gerçekleştiğinde süreci yönetmek mühendisler için baş etmesi oldukça zor bir durum yaratmaktadır. Üretimdeki duruş işletme genelinde değil de kısmi olarak gerçekleşse bile oluşturacağı bedel çok kısa zamanda milyonlara ulaşabilir.

IT güvenliği de giderek önemi artan konularda yer almaya devam ediyor. Geçmişte, kötü amaçlı yazılım saldırıları öncelikle genel güvenlikten yararlanmayı amaçlamaktaydı. Günümüzde ise doğrudan üretim kesintisine neden olarak rekor kayıplara yol açan siber saldırılar belirli şirketler için çok gerçek bir tehdittir.

Cihaz Yönetimi ve Yedekleme için Tek Bir Çözüm Yeterli

Octaplant, müşterilerine ihtiyaçlarını karşılamalarına ve tesis yönetiminde bilinen ortak zorluklara uygun çözümler bulmalarına yardımcı olan modüler bir çözümdür. Octoplant platformu, kullanıcı rolüne uygun olarak özelleştirilebilir dasboardlar ile müşterilere tesisin bütünsel bir özeti ve ihtiyaç duydukları bilgileri gösterir. Octoplant platformu arıza süresi, hatalar ve güvenlik sorunlarının önlenmesine yardımcı olan belirli endüstriyel ihtiyaçlara ve kişiye özel çözüm sekiz adet çözüm seti sunar. Octoplant, tüm üretim ortamınızın yönetimini tek bir sistemde aşağıdaki özellikleri içererek merkezileştirir:

1. IoT Cihaz Yönetimi

Bautek Octoplant, satıcıdan bağımsız bir şekilde yaygın olarak kullanılan tüm Otomasyon cihazlarından SCADA, PLC, Robot, CNC, proje dosyalarına bağlanabilir. Merkezi veri yönetim platformu olarak, yazılım ve konfigürasyon ayar verileri standartlaştırarak yönetir. Bunu yaparak, tüm ortak endüstri standartları sağlamak için gerekli olan karmaşık bilgilerin şeffaf bir şekilde yönetilmesini sağlar. Güçlü değişim geçmişi, kimin neyi, nerede, ne zaman ve neden değiştirdiğini kolayca gösterebilir.

2. Otomasyon Varlıkların Korunması

Bautek Octoplant, kaydettiği varlık yedekleri sayesinde doğru yetkili sürümün sürekli çalışır durumda olmasını sağlar ve kullanıcılara herhangi bir iş yükü oluşturmadan otomatik üretimin korunmasını sağlar. Bütüncül veri yönetimi ile herhangi bir hata durumunda saha operatörleri istedikleri anda varlıkların çalışan son sürümüne erişebilirler. Otomatik yedekleme süreci zamandan ve işçilikten tasarruf sağlar, hataları azaltır ve tüm tesis genelinde güvenilir anlık veri görünürlüğü sağlar.

3. Anlık Kurtarma

Octoplant'ın anlık kurtarma kapasitesi, gerekli tüm yazılımlar, veriler ve yapılan ayarlar ile otomasyon sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca üretim devam ederken herhangi bir zamanda geri yüklemeye izin verir. Octoplant herhangi bir arıza durumunda en son çalışan sürümlerin aranması ve devreye alınması süreçlerini ortadan kaldırarak hızlı bir şekilde üretim tesisi ve cihazların operasyonlarına devam etmesini sağlar.

4. İş Zekâsı

Bautek Octoplant karmaşık, parçalı üretim verilerini birleştirir ve kullanımı kolay tek bir veri yönetimi platformunda toplar. Verilerin analiz edilmesinin kolaylaştırır ve böylece daha iyi, daha güvenli ve daha hızlı karar verme süreçleri sağlar. Veriler ayrıca herhangi bir zamanda dışa aktarılabilir. Bu çözüm, farklı üretim yerleri ve cihazlar üzerinde toplanan veriler arasında kullanıcının karşılaştırma yapmasına olanak tanıyarak kestirimci bakıma öncülük eder.

5. Operasyonel Verimlilik

Bautek Octoplant'ın sunduğu çözümler sahadan, kontrolden, denetimden ve işletmeden alınan bilgilerin dijitalleştirilmesi ile şirketlerin daha yüksek Genel Ekipman Verimliliği (OEE) elde etmesini sağlıyor. Varlıklar ve yapılandırma ayarları için en iyi uygulamaları içeren yönergeler standardizasyon ve verimlilik düzeyinin artmasına yol açabilir.

6. Uyumluluk Yönetimi

Entegre belgeler ve düzenleyici iş akışları; kurallara uyumlu bir yönetim, izlenebilirlik ve denetlenebilir üretim süreci için güvenilir ve sorunsuz uyumluluk sağlanmasına yardımcı olur. Octaplant süreç kalitesi, üretim dökümantasyonu ve uygunluk ispati için KRITIS IT, FDA 21 CFR  ve GxP gibi yasal süreçleri destekler.

7. Tehdit Koruması

Proaktif zafiyet ölçümü, değişim ve risk tespiti sayesinde Octaplant üretim ortamlarının saldırılara karşı korunmasını, hasarın önlenmesi ve kapalı kalma süresinin minimize edilmesini sağlar. Varlık envanteri için otomatik ve düzenli olarak varlık risk puanlarını günceller. Bu nedenle, AUVESYMDT'nin çözümü hasarı önlemek/azaltmak, kırılganlığı, değişimi ve riski azaltması sayesinde arıza sürelerinden kaçınmanızı sağlar.

8. Eğitim ve Öğretim

Son olarak, etkili bilgi aktarımı sayesinde şirketlerin kendi üretime özel bilgilerini korumasına ve yeni çalışanlara aktarılmasına yardımcı olabilir. Kapsamlı e-öğrenme platformu herhangi bir yer ve zamanda çalışanların octoplant’i öğrenmeye devam edebilmelerini sağlar. En iyi uygulamaları içeren videolar ve web yayınları sayesinde yeni ekipman veya üretim hatları söz konusu olduğunda dahil olan herkes için iş becerilerini geliştirmek ve hızlı uygulanması sağlayarak yardımcı olabilir.

Kullanımın sağladığı faydalar;

 • Otomasyon sistemlerinizde gerçekleştirilen değişiklikleri kaydeder ve yedekleme sağlar
 • Manuel ve hataya açık gerçekleştirilen yedekleme işlemlerine son verir
 • Otomasyon sistemlerinizde gerçekleştirilen değişiklikleri kim ve nezaman gerçekleştirildiğini tesbit eder,
 • Otomasyon Ekipmanlarınızın listelenmesini sağlar,
 • Üreticinin yayınladığı siber güvenlik raporlarına erişim olanağı verir,
 • Otomatik yedekleme ve kurtarma ile aksama süresini ve hataları azaltır
 • Kullanıcı yetkilendirmeleri ile varlıkları korur
 • Endüstride kullanılan cihazları geniş yelpazede destekler
 • Elektronik onay ve denetim sayesinde kaliteyi ve uyumluluğu artırır
 • ….çok daha fazlası

Ürün Özellikleri

 • Otomasyon sistemlerindeki kullanılan yazılımların hangi sürümünün kullanımda olduğunun, değişikliklerin ne zaman, kim tarafından ve neden yapıldığının kayıtlarını tutar.
 • Belirlenmiş sayıda önceki program kopyası korunur. Bir değişiklik yapıldığında, yeni bir geçerli kopya kaydedilir ve en eski kopya daha sonra silinmek üzere işaretlenir.
 • Her birinin ana kopyalarına ve diğer revizyonlarına erişim ile arızalı cihazların isteğe bağlı hızlı kurtarılması sağlanır.
 • Doğru programın hızlı bir şekilde alınması için iletişim parametreleri sunucuda saklanır.
 • Sistem, cihaz ile saklanan bir programın mevcut kopyası arasındaki farkları periyodik olarak kontrol edecek şekilde ayarlanabilir. Versiyonlar farklıysa, farkları detaylandıran karşılaştırma raporları belirlenen kullanıcılara e-posta ile gönderilir.
 • Programlara yalnızca yetkili kullanıcılar erişebilir ve değişiklik yapabilir. Erişim, kullanıcı grubuna göre (bakım, mühendislik, vb.) ayrıcalıkları doğrulayan oturum açma bilgileri ve parolalarla kontrol edilir.

Octoplant her bir 3. taraf programlama uygulamasıyla doğrudan ve benzersiz bir şekilde etkileşime giren sunucunun modül uzantılarını kullanır. Bu, 3. taraf yazılımın her yeni sürümünde komut dosyalarını düzenlemeye gerek kalmadan piyasadaki diğer ürünlere üstün düzeyde değişiklik kontrolü sağlar.

Versiondog, aşağıdaki maddeler de dahil olmak üzere cihaz programları üzerinde tam kontrol sağlar.

 • Tam otomatik program arşivlemesi,
 • Detay değişikliği karşılaştırması ve bildirimi,
 • Elektronik onay ve denetim,
 • Kullanıcı erişimi ve güvenlik kontrolü,
 • Değişikliklerin tarihsel kaydı,
 • Otomatik değişiklik bildirimi.

25 yılı aşkın bir süredir AUVESY-MDT, otomatik üretim cihazları için değişiklik yönetimi ve sürüm kontrolü çözümleri sunmuştur. AUVESY-MDT, Otomotiv, İlaç / Yaşam Bilimleri, Madencilik, Yiyecek ve İçecek, Petro-Kimya, Havaalanı ve Yardımcı Hizmetler de dahil olmak üzere hemen hemen her sektörden müşteriye portföyüne sahiptir.

SEKTÖRLER

Maden Sektörü

GIDA Sektörü

Kimya Sektörü

Demir Çelik Sektörü

İlaç Sektörü

Otomotiv Sektörü

BAUTEK OT / Versiyon-Revizyon Çözümlerini Desteklediği Cihazlar

Brochure - BAUTEK -OT -Versiyon-Revizyon Çözümleri

White-Paper-BAUTEK-Automative

Brochure-BAUTEK-Octoplant