Dijital Kaizen ve Performans Destek Platformu

Dijital Kaizen ve Performans Destek Platformu

Fabrika otomasyonunda, endüstri 4.0'ın ilerlemesine rağmen, günlük operasyonlarımızı desteklemek için kullandığımız araçların ve süreçlerin çoğu manuel olarak yapılmaktadır ve artık bu manuel operasyonlar günümüz ihtiyaçlarınız karşılayabilecek hassasiyet, doğruluk ve hıza sahip değildir. Örneğin; Excel'de toplanan veriler, kağıt üzerinde yapılan üretim raporları ve bakım operasyonları bunlara örnektir.

Belirtilen şekilde manuel olarak yapılan operasyonlarda istenilen bilgilere ihtiyaç anında kolay erişme imkanı da bulunmamaktadır. Bu sebebten dolayı çalışanlar arası bilgi alışverişi doğru bir şekilde yapılamamaktadır. Farklı çalışma saatleri, departmanlar veya tesisler arasında gerçek zamanlı olarak iletişim kurmak için belirtilen manuel operasyonların dijital ortamda gerçekleştirilmesi gerekmektedir..

Aynı zamanda işletmelerde kullanılan çalışma talimatları fabrikadaki eski usul saklanmakta olup bilgilerin güncelliği ve geçerliliği takip edilememektedir. Bunun ana nedeni, bilgilerin kurumsal hafızaya dönüştürülememesi,  ve süreç talimatlarının izole olarak kişilerde olması veya kağıt formatında tutulmasıdır. Bu yöntem kullanacılara bilgileri oluşturmayı, güncellemeyi ve yayınlamayı zaman alıcı hale getirmektedir.

 Dijital Dönüşüm, Neden Gerekli…

Covid-19 Salgın sırasında şirketler operasyonel düzenlemeler yapmak zorunda kalması sebebiyle, çalışan çalışma programları ve formatlarında değişiklikler yapılmaktadır. Bu değişiklik sebebiyle uzaktan çalışma modeline geçen çalışanın fiziksel olarak işletmede bulunurken gerçekleştirdiği operasyonları aktarabilmesi ve yerine konumlandırılan kişinin bu operasyonları hızlı bir şekilde adapte olması gerekmektedir. Bu Know-How aktarımının sağlanması için birseysel bilginin kurumsal bilgiye dijital ortamda aktarılması gerekmektedir.

Oper Dijital Kaizen

Oper Dijital Kaizen, çalışanları tesis üretkenliğini iyileştirmek ve operasyonlarında mükemmelliği sağlamak için ihtiyaç duydukları bilgi ve araçlarla güçlendirmek için özel olarak endüstriyel operasyonlar için tasarlanmış bir performans destek uygulamasıdır.

Fabrikanızdaki çalışanlara, çalışırken öğrenmeleri, gerçekleşen sorunları çözmeleri ve takım arkadaşlarıyla bilgilerini paylaşmaları için yardımcı olan performans destek uygulamasıdır.Team Work, fabrikanızın ihtiyaçlarını desteklemek için iletişim, bilgi, beceri ve sorun yönetimi özelliklerini tek bir çalışan merkezli platformda birleştirir. Fabrikalar ve vardiyalar arasında desteğe ihtiyaç duyan çalışanlarla otomatik olarak paylaşmaktadır.. Çalışanlarınızın bilgiye ihtiyacı olduğunda onlarla bilgi paylaşabilecek olan bu bilgi tabanı, sürekli güncellenen eğitim, sorun ve destek içeriğine sahiptir.

Merkezi İş Gücü

Oper Dijital Kaizen, çalışanlarınızı, dijital operasyonları ile iş gücünü birbirleriyle bağlayarak, onlara doğrudan iş süreçlerinde ihtiyaç duydukları bilgilere anında erişim imkanı sağlar. Bu şekilde ihtiyaç olan bilgi ve deneyim boşluğunu kapatmaktadır.

 • Çalışanlar, üretimle ilgili önemli olayları paylaşmak, sorunları çözmek ve sürekli iyileştirme için yeni fikirleri görmek için gerçek zamanlı olarak işbirliği yapar.
 • Hatlarda, nasıl yapılır videolarına, eğitim kılavuzlarına, çalışma talimatlarına ve diğer bilgilere erişmek için tabletleri kullanırlar.
 • Bu, yönetime her zaman fabrika katında neler olduğuna dair daha fazla görünürlük sağlar ve bu da yönetimin günlük operasyonları daha verimli bir şekilde yönetmelerine olanak tanır.
 • Ayrıca sağlık, güvenlik, kalite ve İK alanındaki deneyimlerin artırılması, kurumsal politikalar üzerinde daha fazla kontrol sağlar ve küresel standartları takip edip uygulamak için daha iyi bir yol sağlar.

Sistemin tümü, bulut tabanlı uygulama aracılığıyla yönetilir ve kullanıcılar tarafından günlük olarak mobil cihazlarda ve masa başında çalışan personel için bir web tarayıcısı üzerinden erişilebilir.

Oper Dijital Kaizen 4 Aşamalıdır.

1.Kolay Haberleşme Ağı

Sorunları çözmek için vardiyalar ve tesisler arasında çalışanlarla bağlantı kurun. Görüşleri bir günlük defterinde paylaşın ve bilgi arşivini sürekli olarak büyütün.

 1. Sorunları gerçek zamanlı olarak çözmek için çalışanları  vardiyalar ve fabrikalar arasında birbirine bağlar
 2. Çalışanların ve yönetimin önemli üretim güncellemelerini paylaşması için dijital bir kayıt defteri oluşturur
 3. Üretimin sürekli büyüyen bilgi tabanını arşivler
2.Bilgi Yönetimi (Dijital Bilgi)

Standartlaştırılmış talimatlar, videolar ve sorun giderme içeriği kitaplığına hızla erişmek için QR kodlarını tarayın;

 1. İş talimatları, videolar, sorun giderme çözümleri ve daha fazlasını içeren merkezi bir dijital kitaplık oluşturur
 2. Çalışanlar, QR kodlarını taramak ve bilgilere saniyeler içinde erişmek için tabletleri kullanabilir
 3. Bir ekipman ağı oluşturarak küresel operasyonlarda standartlaştırılmış bir çalışma yöntemi sağlar
3.Deneyim Yönetimi

Bekleyen ve tamamlanan eğitimleri görüntülemek için inceleme bölmesiyle yeni işe alımlar yapın, deneyimler ve sertifikalar için eğitimlere izin  verin ve izleyin;

 1. Yeni işe alımlar, operatör deneyimlerinin artırılması ve zorunlu sertifikalar için eğitim verir ve takip edilmesine yardımcı olur
 2. Çalışan deneyimlerinin gelişimini standart hale getirmek için tasarlanmış çok adımlı eğitim programları oluşturur
 3. Deneyimler matrisi, ile tüm eğitimlerin durumunu tek bakışta görün
4.Sorun Yönetimi

Konu uzmanlarıyla çalışanlar arasında bağlantı kurun ve işbirliği yaparak sorunları öğrenin, izleyin ve çözün;

 1. Üretim sorunlarını dijital olarak öğrenin, izleyin, yönetin ve çözün
 2. Küresel bir uzman ağına sorun iletin, ve çözüm bulun
 3. Gerçek zamanlı, dijital bir Kanban aracılığıyla operasyonlardaki sorunların görünürlüğünü iyileştirin

Oper Dijital Kaizen, sürekli iyileştirme döngüsünü tek ve entegre bir platformda kapatmak için gereken tüm özellikleri ve işlevleri sunar

Oper Dijital Kaizen, çalışanlar arasında bilgi paylaşımı ve işbirliği sağlar. Mevcut kullanıcılar, dijital bilgi depolarını oluşturmaya ve eğitim sürelerini azaltmaya ek olarak, iş kazalarındada azalma, zamandan tasaruf, OEE iyileştirmelerinde artış ve kalitesiz ürünlerde azalma dahil olmak üzere üretim odaklı iyileştirmeler sağlamaktadır.

Scottish Parliament and Universities Knowledge Exchange Seminar April 2017 – University of Stirling Research and Innovation Blog

 Kurumsal Hafızanızı Koruyabilirsiniz..

Oper Dijital Kaizen, çalışanlar arasında deneyimin çiftyönlü bir şekilde paylaşılmasını sağlayarak iş yapabilme yeteneğinizin yedeklenmesi ve genişlemesine olanak sağlar. İşletmedeki olası personel rotasyon süreçleri ve personel  değişikliklerinde işi yapabilmek için gerekli standartların Oper Dijital Kaizen üzerinden kolaylıkla aktarılmasını sağlar.